Andrzej Wajda - jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf, działacz „Solidarności”, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, honorowy członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Urodzony w 1926 roku w Suwałkach, Wajda początkowo studiował malarstwo, żeby ostatecznie wybrać film, kończąc w 1953 r. wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Jeden z założycieli polskiej szkoły filmowej, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektor artystyczny Teatru Powszechnego w Warszawie oraz kierownik zespołu filmowego „X”. Laureat najważniejszych nagród na światowych festiwalach, ze Złotą Palmą i Oscarem za całokształt twórczości na czele.

Zadebiutował w 1954 roku obrazem „Pokolenie”. W następnych latach wyreżyserował filmy, które przyniosły mu uznanie na całym świecie – m.in.: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia Obiecana”,”Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

O wystawie:

Wystawa prezentuje wybór prac z ogromnego dorobku plastycznego wybitnego reżysera, skupiając się na ukazaniu wątków żydowskich w jego twórczości. Prace te ukazują artystę - rysownika, w której to roli Andrzej Wajda jest mniej znany. To także niebywała okazją, aby przekonać się, w jakim kierunku mogła potoczyć się jego kariera, gdyby w młodości nie porzucił krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na rzecz studiów w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Na wystawie prezentujemy głównie rysunki i szkice, które reżyser stworzył na potrzeby inscenizacji „Dybuka" Szymona An-skiego. Wajda reżyserował dramat dwukrotnie. Po raz pierwszy w marcu 1988 roku w Starym Teatrze w Krakowie wedle wersji Ernesta Brylla, dwa miesiące później w Narodowym Teatrze Habima w Tel Awiwie.

Jak pisze sam Wajda praca nad spektaklem wymagała od niego szczególnych przygotowań. "Miałem wejść w drzwi dawno minionego świata chasydów. Rezultatem moich rozmyślań są więc rysunki. Są one próbą zrozumienia ekspresji i wyrazu, jaki towarzyszył ich religijnym obrzędom i szczególnym obyczajom".

Wystawa organizowana ze zbiorów Archiwum Andrzeja Wajdy działającego przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie.