Dzieci Eretz Israel - wystawa fotografii Agnieszki Traczewskiej

 

Chasydzi uważani są za najbardziej bogobojnych i ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Tworzą oni zamknięty, niemal niemożliwy do przeniknięcia dla obcych świat, w którym obowiązują ścisłe reguły zachowania, a nawet ubioru.

Fotogramy Agnieszki Traczewskiej pokazują jednak, że ten hermetyzm środowiska Żydów „bojący się” Pana i czczący Jego imię można przez cierpliwość, wytrwałe próby i poszanowanie praw i reguł nie tylko przekroczyć, ale i w intymnych zbliżeniach fotograficznego kadru uchwycić oraz z niezwykłą artystyczną wnikliwością i niecodzienną wrażliwością uwiecznić i opowiedzieć.

Prezentowane na wystawie nikatowe fotografie zostały wykonane w jerozolimskiej dzielnicy Mea Shearim, a także Beit Szemesz, Meron i Bnei Brak. Obywatelami tego świata są także dzieci, od najwcześniejszych lat uczone modlitwy i służby Bogu.

Bohaterowie moich zdjęć z jerozolimskiej dzielnicy Mea Shearim nie mają w domu telewizora, komputera i konsoli Play Station. Nie mają styczności z radiem i gazetami. Mówią w jidysz, języku diaspory, nie po hebrajsku – jak inni Izraelczycy, co stwarza kolejną barierę porozumienia z osobami nienależącymi do ich kręgu – opowiada autorka. – Bawią się na podwórzach i na ulicach, wspólnie, otoczeni rówieśnikami, dyskutują i modlą się. Często tłoczą się przed rozlepianymi na murach plakatami (paszkwilim), gdzie ich rodzice znajdują zapowiedzi świąt lub zaręczyn, studiują klepsydry albo aktualne nakazy obowiązujące społeczność. Życie w stadzie – przy rodzinnym domu i w domach modlitwy nie jest dla nich karą, wręcz odwrotnie, stanowi źródło radości i poczucia bezpieczeństwa.”

Agnieszka Traczewska jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, teatrologiem, producentką filmów dokumentalnych, twórczynią Studia Filmowego Largo. Od kilku lat, ze swym aparatem fotograficznym towarzyszy Chasydom przybywającym ze świata do Polski – na groby dawnych Cadyków, jak również portretuje ich w różnych częściach świata. Stara się uchwycić w jak najlepszym zbliżeniu chasydzkie rytuały, zwyczaje, codzienność życia duchowego, zachowując przy tym niezwykłą wrażliwość dla tego niesamowitego świata.

Jak zdradza artystka w rozmowie z Magdaleną Grzebałkowską dla „Wysokich Obcasów”: interesuje (ją) zdjęcie ponadczasowe, symboliczne. Robiąc zdjęcia tu i teraz, staram się wczuć w nastrój tego świata podyktowany zasadami, według jakich żyją chasydzi i zgodnie z którymi syn wygląda jak ojciec, ojciec jak dziadek, a dziadek jak jego rebe. Nowoczesność, postęp to dla nich wróg, który może zniszczyć świat skonstruowany przez przodków. Tylko czystość i modlitwa przybliżają nadejście Mesjasza.

Wystawa „Dzieci Eretz Israel” stanowi wynik wieloletniej pracy Agnieszki Traczewskiej. Cytując po raz wtóry artystkę: „Ekspozycja składa się z trzech części, będących odzwierciedleniem mojej osobistej podróży do tego świata. Pierwsza część to «odrzucenie»: fotografie dzieci, które nie są przywykłe do fotografa; pokazujących języki, zachowujących się z nieufnością. Druga część to fotografie będące efektem nawiązanych kontaktów, pokazujące codzienne życie. Trzecia część – będąca ukoronowaniem mojej pracy – to zdjęcia wykonywane podczas rodzinnych świąt, w sytuacjach dostępnych wyłącznie dla członków wspólnoty”.

Wystawa do tej pory była gościła w Tarnowie, Krakowie, Wrocławiu, Płocku.

Ekspozycję Agnieszki Traczewskiej we Włodawie będzie można oglądać do końca 5 marca 2017 roku.