Sztuka zwana naiwną. Sztuka bez dyplomu. Sztuka nieprofesjonalna. Tak określa się fascynujący obszar w świecie sztuki, nurt artystyczny wywodzący się z twórczości osób niezwiązanych zawodowo ze sztuką, gdzie ceni się wyobraźnię, a nie rzemiosło czy wykształcenie formalne, prostą formę i autentyczność ponad wiedzę, technikę i doskonałość.
Twórcą mógł być każdy, niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Tworzyli zarówno robotnicy, chłopi, rzemieślnicy, jak i urzędnicy czy emeryci. Tak więc do grona jej przedstawicieli zalicza się artystów nieprofesjonalnych, tak zwane samouki.
W dziełach takich twórców odnajdujemy różnorodne wątki, jednak najczęściej spotykanym jest przedstawienie otaczającego świata, tego co tu i teraz. Dodatkowo, były również wyrazem niepowtarzalnego światopoglądu artysty. Sięgano po jaskrawe kolory, proste kompozycje, by za ich pomocą dać upust swoim emocjom i przemyśleniom. Co ważne, w swojej twórczości artyści przejawiali najważniejsze cechy sztuki naiwnej takie jak witalność, naiwność, czystość i spontaniczność.
Wystawa znajduje się w budynku Małej Synagogi. Przedstawia prace polskiego malarza ludowego Stanisława Koguciuka oraz malarza Konrada Dąbrowskiego.
Czas trwania wystawy: maj 2024 – lipiec 2024